Jak usunąć brud z żelazka?

Żelazko to niezwykle popularny sprzęt domowy, którego czyszczenie jest często przez nas zaniedbywane. Tymczasem usuwanie brudu z żelazka jest tak samo ważne, jak regularne czyszczenie piekarnika czy mycie szyb. Dzięki takim czynnościom można zachować porządek w domu i jednocześnie uniknąć gromadzenia się kolejnych warstw brudu, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Zanim zabierzemy się za czyszczenie żelazka, pamiętajmy, że sprzęt ten wcześniej musi całkowicie wystygnąć. Nigdy nie przystępujmy do usuwania brudu w momencie, gdy żelazko będzie gorące, gdyż może to skończyć się poparzeniem, a ponadto czyszczenie żelazka na ciepło na ogół nie przynosi jakichkolwiek rezultatów. Szczególnie istotne jest usunięcie brudu gromadzącego się na spodzie żelazka.

Jednym z bardziej skutecznych i zarazem ekologicznych środków do usuwania zanieczyszczeń z żelazka wydaje się być ocet. Ocet zazwyczaj w kuchni posiada każda gospodyni domowa, więc można sięgnąć po ten preparat, by skutecznie wyczyścić żelazko. Wystarczy nałożyć odrobinę octu na czystą ściereczkę i pocierać nią energicznie płytę żelazka.

Jeśli ocet nie usunie skutecznie zabrudzeń, wówczas możemy też sięgnąć po sodę oczyszczoną, która również stanowi bezpieczny i ekologiczny preparat do walki z brudem. Jednak decydując się na czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną, warto wcześniej dokładnie sprawdzić z jakiego materiału została wykonana powierzchnia tego sprzętu. Sodą nie należy czyścić teflonowych żelazek, ponieważ środek ten może uszkodzić strukturę teflonu.

W usunięciu brudu z żelazka może nam pomóc także woda destylowana. Jednak najlepiej jest ją wcierać w płytę żelazka dopiero po wcześniejszym umyciu powierzchni wodą z dodatkiem octu. Do takiego roztworu można też dodać odrobinę soli. Całą mieszaninę należy podgrzać, a dopiero następnie przystąpić do czyszczenia.

Jeszcze jednym sposobem na wyczyszczenie żelazka jest użycie soli. Wystarczy na nieduży kawałek gazety wysypać sól, a następnie prasować ją żelazkiem do momentu, gdy osad zupełnie zniknie. Jest to dość popularna metoda czyszczenia żelazka, która była wykorzystywana już przez nasze babcie.

Czyszcząc żelazko, nie można zapomnieć także o starannym wymyciu zbiornika na wodę. Taki pojemnik najprościej jest wyczyścić przy pomocy wody i octu. Natomiast nagromadzone zanieczyszczenia w otworach żelazka skutecznie usuniemy przy pomocy zwykłych patyczków kosmetycznych. Do czyszczenia żelazka nigdy natomiast nie używajmy nożyczek czy noża, gdyż  w ten sposób możemy porysować, a nawet zniszczyć jego płytę.